KARIŞIK KASET

 

KARIŞIK KASETLERLE NOSTALJİ KEYFİ

Müzik kaseti denildiğinde “canım bu devirde kaset mi kaldı artık” dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız. Günümüz teknoloji çağında o güzelim kasetlerin yerini CD ve DVD ler hatta internet aldı. Ama 90’lı yıllarda kasetlerden müzik dinlemenin keyfini yaşayanlar çok iyi bilir ki, radyo teype takılan bir kasetten dinlenen müziğin keyfi bambaşkadır. Bu bakımdan 90’lar kaset dinleyicilerinin yılıdır.

 

İLK KASETİN ORTAYA ÇIKIŞI

İlk kasetin 1963 yılında Philips tarafından tanıtıldığını biliyor muydunuz ? Ses depolamaya yarayan bir ürün olarak ortaya çıkan kasetler hızla ev ve arabalarda kullanılmaya başlandı. Sevdiği sanatçının müzik kasetini takan bir şoförün keyfine diyecek yoktu. Hele evlerde müziğin sesi olabildiğince açılır, şarkı bittiğinde kaset başa sarılarak tekrar-tekrar dinlenirdi.

 

WALKMAN İLE PATLAYAN KASET SATIŞLARI

Dönemin en güzel icatlarından olan walkman, yatarken, otururken, yürürken ya da otobüs beklerken müzik dinleme keyfini yaşattı. Minicik bir kasetçalara takılan bir kasetle walkmanin pili bitene dek müzik dinlenilir, takılan kulaklıkla etrafa havalı bir görüntü verilirdi. Öyle ya, herkeste walkman yoktu. Şimdiki gibi cep telefonlarından müzik dinleme konforu ise o dönemlerde hayallerde bile yoktu. İşte böyle bir dönemde sanatçıların kasetleri sevenleri ile walkmanlerde, araba ve ev teyplerinde müzik severler ile buluştu.

 

EN SEVİLEN ŞARKILAR BİR KASETTE

90’lı yıllarda eline sevdiği müzik parçalarının listesini alan soluğu kasetçide alır, kendine özel sevdiği parçalardan oluşan müzik kaseti ile müzik dinlemenin keyfini yaşardı. Bir düşünün, tüm sevdiğiniz parçalar peş peşe çalıyor ve sizi anılarınıza götürüyor. Aslında oldukça keyifli ve lüks bir durum. Kaset satın almak yerine en sevilen parçalardan oluşan bir kaseti almak oldukça cazip. İşte o dönemlerde karışık kasetler doldurulur, kişiye özel müzik keyfi yaşatılırdı.

 

SEVGİLİYE EN GÜZEL HEDİYE ANONSLU KASETLER

O dönemin en güzel hediyesi sevgiliye özel doldurulan karışık kasetlerdi. Romantik bir müzik eşliğinde kişinin kendi sesinden bir anonsla kaset çalmaya başlar, sonrasında aşkını ifade eden şarkılarla devam ederdi. Türkçe pop furyasının altın çağını yaşadığı 90’lar sevgililer için kaset doldurma yarışının uzun yıllar devam ettiği yıllardır. Ta ki kasetten CD’ye geçene dek. Günümüzde neredeyse kasetçalarlar hiç kalmadı. Bazı evlerde nostalji köşesi olanlar hariç tabi.

 

ÖZEL RADYOLARIN ÇIKIŞI

İlk radyo 1927 yılında kurulsa da ilk özel radyo 1992’li yıllarda yayın yapmaya başladı. 1927 yılında açılan TRT radyosunun ilk anonsunu duru Türkçesi ile Eşref Şefik yaptı. Yıllarca haberler, hava durumu ve siyasetten insanlar radyo ile haberdar oldu. 1992 yılından sonra ise özel radyo olan Kent FM yayına başladı. Dönemin özel radyoları 15-35 yaş arası tüm müzik severlere müzik keyfini doyasıya yaşattı. Türk pop müziği TRT radyolarından dinleyicilere ulaşırken, yabancı pop ve arabesk türü müzikler ise özel radyo kanalları ile dinleyicilere ulaştı.

 

TÜRKİYE RADYO KANALLARI

Türkiye’de ulusal, bölgesel ve yerel radyo kanalları yayın içeriği, yayın şekli, finansman türü ve frekanslarına göre farklı gruplardadır. Artık sırf müzik yayını yapan radyolar yanında spor, din kültür, siyaset ve haber radyoları da yayın yapmakta olup, RTÜK’e kayıtlı radyo sayısı her geçen gün artmaktadır. İlk yayın tarihinden günümüze birçok aşamadan geçen radyo yayıncılığı, ilk zamanlar günün belli saatlerinde yayın yaparken artık 7/24 yayın yapar hale gelmiştir. İnternet radyoları çoğalsa da halen radyo dinleyenlerin olduğu bir gerçektir.

 

İNTERNET RADYOLARINA GEÇİŞ

Günümüz teknoloji çağında artık radyolar da internet ortamında. İnternet radyoları içinde dilediğinizi anında açıp sevilen şarkılarla geçmişe yolculuk yapmak mümkündür. Soft Radyo olarak sizleri taa 90’lı yıllara götürüyor, geçmişten en güzel esintilerle kulağınızın pasını siliyoruz. 7/24 SOFT RADYO dinleyerek müzik keyfini yaşamak için sizleri bekliyoruz.